Limba Română
            Revistă de ştiinţă şi cultură Apare la Chisinău din 1991

DIMENSIUNI ALE UNITĂŢII NOASTRE

RECITINDU-L PE COȘERIU

CRITICĂ, ESEU

LIMBA ROMÂNĂ AZI

CONSPECTE

RECURS LA PATRIMONIU

COŞERIANA

EX CIVITAS

PROZĂ

DIALOGUL ARTELOR

POESIS

MEMORIALISTICĂ

CĂRŢI ŞI ATITUDINI

IN MEMORIAM

AUTORI ÎN NR. CURENT


Arhiva

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

1991-2001

PRO DIDACTICA. INSTANTANEE DE LA OLIMPIADA INTERNAŢIONALĂ DE ROMÂNĂ, CONSTANŢA, 16-19 MAI 2010

Premii şi menţiuni

Alte articole de
Revista Limba Română
Nr. 5-6, anul XX, 2010

Pentru tipar

E ştiut, marile premii revin, de regulă, unui număr restrâns de competitori. Sunt remarcaţi, fireşte, cei mai buni. Nu este o excepţie în acest sens nici Olimpiada internaţională de limbă, comunicare şi literatură de la Constanţa. Dar, cum se poate constata din paginile alăturate, organizatorii concursului au fost generoşi, încurajând şi apreciind efortul tuturor participanţilor la competiţie. Astfel, concurenţii au fost distinşi cu premii, premii speciale, menţiuni şi, obligatoriu, cu câte o minibibliotecă de carte românească. Publicăm lista completă a rezultatelor Olimpiadei, cu gândul că aici îşi vor regăsi peste ani numele viitori lingvişti, literaţi, ziarişti, profesori de română, aflaţi acum pe drumul afirmării intelectuale, titlul de învingători la concurs fiind de-a dreptul memorabil în destinul lor.
 
Nume şi prenume
Cls
Unitatea
de învăţământ
Ţara
Pct A
Pct B
Pct C
Pct final
Premiul
Dădălau Greta Raluca
7
Colegiul Naţional „George Coşbuc”, Cluj-Napoca
Rom./Cluj-Napoca
120
116
114
116.67
I
Câmpan Andreea
7
Şcoala cu clasele I-VIII nr. 3 „Mihai Eminescu”, Rădăuţi, Suceava
Rom./Suceava
120
113
110
114.33
II+PS
Dumitraşcu Mihaela
7
Liceul „Gheorghe Asachi”, Chişinău
R. Moldova
100
92
102
98.00
III+PS
Celacu Veronica
7
Liceul „Gheorghe Asachi”, Chişinău
R. Moldova
100
84
103
95.67
M
Ţurcanu Valeriu
7
Liceul „Gheorghe Asachi”, Chişinău
R. Moldova
100
75
108
94.33
M+PS
Pachkanu Mikhaiela
7
Şcoala Medie Petraşivca, raionul Herţa, regiunea Cernăuţi, Ucraina
Ucraina
90
71
99
86.67
PS
Apetri Denys
7
Liceul raional Herţa, regiunea Cernăuţi, Ucraina
Ucraina
90
64
84
79.33
PS
Radu Ioana Crina
8
Colegiul Naţional Vocaţional Slatina
Rom./Slatina
120
118
120
119.33
I+PS
Găvan Luana
8
Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, Bistriţa
Rom./Bistrita
120
116
120
118.67
II
Codreanu Narcisa
8
Şcoala Gimnazială „Nichita Stănescu”, Galaţi
Rom./Galati
120
108
115
114.33
III
Bârcă Odri
8
Liceul „Gheorghe Asachi”, Chişinău
R. Moldova
90
84
118
97.33
M
Ciupercă Nichita
8
Liceul „Gheorghe Asachi”, Chişinău
R. Moldova
90
76
118
94.67
M
Cheptănaru Alexandrina
8
Liceul „Gheorghe Asachi”, Chişinău
R. Moldova
90
82
108
93.33
M
Lyutyk Maryna
8
Liceul Carapciu, raionul Hliboca, regiunea Cernăuţi, Ucraina
Ucraina
90
78
106
92.00
M
Rotaru Anna
8
Şcoala Medie Stroieşti, raionul Noua Suliţă, regiunea Cernăuţi, Ucraina
Ucraina
90
67
111
89.33
M+PS
Romaniuk Iryna
8
Şcoala Medie Stroieşti, raionul Noua Suliţă, regiunea Cernăuţi, Ucraina
Ucraina
90
69
106
87.50
PS
Toporivska Mykhaela
8
Gimnaziul nr. 6, Cernăuţi, Ucraina
Ucraina
90
81
93
87.00
PS
Chirvas Mariana
8
Şcoala de cultură generală din satul Utconosovca, raionul Izmail, regiunea Odesa, Ucraina
Ucraina
90
75
95
86.67
PS
Valeria Oprea
8
Şcoala de cultură generală din satul Utconosovca, raionul Izmail, regiunea Odesa
Ucraina
90
64
96
83.33
PS
Kozma Andriy
8
Şcoala de cultură generală din satul Utconosovca, raionul Izmail, regiunea Odesa
Ucraina
90
67
89
82.00
PS
Marin Bianca-Maria
9
Colegiul sportiv „N. Comaneci”
România
120
115
120
118.33
I+PS
Paingu Doina
9
L.T. „Ion Creangă”
R. Moldova
115
103
116
111.33
II
Popuşoi Tatiana
9
L.T. Holercani
R. Moldova
115
111
104
110.00
III+PS
Freteuchan Yuliia
9
Mihai Eminescu
Ucraina
90
100
112
100.67
M+PS
Micsa Andrei
9
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
99
110
99.67
M
Televca Cristina
9
Gimnaziul nr. 6
R. Moldova
115
101
82
99.33
M
Mohan Cristina
9
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
91
116
99.00
M+PS
Dafin Voin
9
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
101
102
97.67
M+PS
Dafin Voin
9
SC. Petrascica
Ucraina
90
90
112
97.33
M
Fortuz Sandra
9
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
91
108
96.33
M+PS
Muncian Nicoleta
9
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
75
114
93.00
M+PS
Marina Andreea
9
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
70
114
91.33
M+PS
Ţăranu Sabinne Marie
10
Colegiul Naţional „Petru Rareş”, Suceava
Rom./Suceava
120
114
120
118.00
I+PS
Bănică N.D. Bianca- Andreea
10
Liceul Teoretic „Carol I Feteşti”, Ialomiţa
Rom./Feteşti
120
110
118
116.00
II+PS
Condrea Daria
10
Colegiul „C. Negruzzi”, Iaşi
Rom./Iaşi
120
110
118
116.00
II+PS
Mogâldea Cristina
10
Liceul Teoretic „Hyperion”, Chişinău
R. Moldova
115
93
108
105.33
III+PS
Talchiu Doina
10
Liceul Teoretic „E. Malcoci”, Crocmaz, Ştefan-Vodă
R. Moldova
115
81
120
105.33
III+PS
Gumenco Drăgălina
10
Liceul Teoretic „C. Stere”, Soroca
R. Moldova
115
90
98
101.00
M
Nicolina Unt
10
Şcoala medie cu predare in limba română din Utkonosovka, raionul Ismail, regiunea Odesa, Ucraina
Ucraina
90
89
110
96.33
M+PS
Trynta Aureliia
10
Şcoala Medie Stălineşti, raionul Noua Suliţă, regiunea Cernăuţi, Ucraina
Ucraina
 
70
112
91.00
M+PS
Arnaut Maria
10
Şcoala medie cu predare in limba română din Utkonosovka (fosta Erdek-Burnu), raionul Ismail, regiunea Odesa
Ucraina
90
66
110
88.67
M+PS
Oprea Marius
10
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
61
114
88.33
M
Burla Todor
10
Şcoala Medie Petraşivca, raionul Herţa, regiunea Cernăuţi, Ucraina
Ucraina
 
61
112
86.50
PS
Glanda P. Ramona
10
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
73
96
86.33
PS
Olaru Alina
10
Şcoala Medie Gorbova, raionul Herţa, regiunea Cernăuţi, Ucraina
Ucraina
 
71
95
83.00
PS
Kalancha Violetta
10
Şcoala Medie Gorbova, raionul Herţa, regiunea Cernăuţi, Ucraina
Ucraina
60
71
114
81.67
PS
Comnoşan Eugen
10
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
71
83
81.33
PS
Druţă Geanina
11
Liceul Teoretic „Spiru Haret”, Tecuci, Galaţi
Rom./Tecuci
120
116
120
118.67
I+PS
Haimana Delia
11
Colegiul Naţional „Spiru Haret”, Târgu-Jiu
Rom./Târgu-Jiu
120
115
117
117.33
II
Leon Alexei
11
Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, Constanţa
Rom./Constanţa
120
116
116
117.33
II+PS
Bercea Ana Maria
11
Colegiul Naţional „I. L. Caragiale”, Ploieşti, Prahova
Rom./Ploieşti
120
111
108
113.00
III
Crai Alexandra
11
Colegiul Naţional „I. C. Brătianu”, Piteşti, Argeş
Rom./Piteşti
120
108
111
113.00
III
Miu Mădălina
11
Liceul Teoretic „George Călinescu”, Constanţa
Rom./Constanţa
120
103
116
113.00
III+PS
Cîrjă Mihai
11
Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare”, Suceava
Rom./Suceava
120
114
105
113.00
III+PS
Fulga Aurelia
11
Liceul Teoretic „A. Russo” din Cojuşna, Străşeni
R. Moldova
115
91
120
108.67
M
Davidic Daniela
11
Liceul Teoretic „Ştefan cel Mare”, Rezina
R. Moldova
115
102
99
105.33
M
Puiu Irina
11
Liceul „Gheorghe Asachi”, Chişinău
R. Moldova
90
116
105
103.67
M
Skumpija Marina
11
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
99
120
103.00
M+PS
Baba Mihaela
11
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
94
120
101.33
M+PS
Rakitovan Marina
11
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
86
120
98.67
M+PS
Getejanc Kristina
11
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
84
120
98.00
M+PS
Moldovan Lăcrimioara
11
Liceul „Gheorghe Asachi”, Chişinău
R. Moldova
100
87
105
97.33
M
Gojka Aleksandra
11
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
80
120
96.67
M+PS
Muravschi Eugen
11
Liceul de Creativitate şi Inventică „Prometeu”
R. Moldova
60
106
120
95.33
M+PS (O)
Brânză Cătălina
11
Liceul de Creativitate şi Inventică „Prometeu”
R. Moldova
60
105
120
95.00
M
Cojocaru Ana-Maria
11
Liceul „Gheorghe Asachi”, Chişinău
R. Moldova
90
90
100
93.33
M
Roşca Daniela
11
Liceul de Creativitate şi Inventică „Prometeu”
R. Moldova
60
102
110
90.67
M
Demenescu Marciana
11
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
88
92
90.00
M+PS
Meici Iuliana
11
Liceul „B. P. Braca”
Serbia
90
83
94
89.00
PS+PS
Alexandru Ioana Sorina
12
Colegiul Naţional „Unirea”, Focşani, Vrancea
Rom./Focşani
120
107
119
115.33
I
Fulga Adelina
12
Colegiul Naţional „Grigore Ghica”, Dorohoi, Botoşani
Rom./Dorohoi
120
103
120
114.33
II+PS
Matus Adrian George
12
Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, Satu Mare
Rom./Satu Mare
120
108
115
114.33
II
Diaconu Denisa Mihaela
12
Liceul Teoretic „Carol I”, Feteşti, Ialomiţa
Rom./Feteşti
120
111
112
114.33
II
Burtan Laura
12
Liceul Teoretic „I. L. Caragiale”, Bucureşti
Rom./Bucureşti
120
105
115
113.33
III+PS
Toia Claudia
12
Colegiul Naţional „Gh. Vrânceanu”, Bacău
Rom./Bacău
120
110
110
113.33
III
Vâşcu Alexandru
12
Liceul „Gheorghe Asachi”, Chişinău
R. Moldova
111
98
120
109.67
M
Şaranuţ Marina
12
Liceul Teoretic „D. Alighieri”, Chişinău
R. Moldova
115
94
105
104.67
M
Chirica Victoria
12
Liceul „Gheorghe Asachi”, Chişinău
R. Moldova
111
85
117.5
104.50
M+PS
Bulat Mihaela
12
Liceul „Gheorghe Asachi”, Chişinău
R. Moldova
111
95
105
103.67
M
Primac Anna
12
Liceul Teoretic „Evrika”, Râbniţa, Transnistria
R. Moldova
115
94.5
100
103.17
M+PS
Strişca Natalia
12
Liceul Teoretic „Evrika”, Râbniţa, Transnistria
R. Moldova
115
94
100
103.00
M
Frecăuţan Beatricea
12
Liceul Teoretic „L. Damian”, Râşcani
R. Moldova
115
103
90
102.67
M+PS
Olari Victoria
12
Liceul Teoretic „Evrika”, Râbniţa, Transnistria
R. Moldova
115
93
100
102.67
M
Parlicov Marinela
12
Liceul Teoretic „Ion Creangă”, Chişinău
R. Moldova
115
84
108
102.33
M+PS
Griţco Elena
12
Liceul „Gheorghe Asachi”, Chişinău
R. Moldova
111
96.5
95
100.83
M
Leahu Cristina
12
Liceul Teoretic „Evrika”, Râbniţa, Transnistria
R. Moldova
115
82
99
98.67
PS
 
 
  home    nr. curent    cărți    autori    noutăţi    contact    referinţe    Invitaţie la dialog